Okrajšave in kratice
10.01.2016
Okrajšave
Določene besede ali besedne zveze lahko okrajšamo. Kako to počnemo, je stvar dogovora, vendar se okrajšave pojavljajo zmeraj v enaki obliki, da jih vsi razumemo. Pišemo jih z malo začetnico, razen kadar stojijo na začetku stavka, za njimi pa stoji pika.
Nekatere pogoste okrajšave so:
- profesor -> prof.
- gospod -> g.
- gospa -> ga.
- gospodična -> gdč.
- inženir -> inž.
- doktor -> dr.
- to je -> tj.
- na primer -> npr.
- tako imenovani -> t. i.
- in tako dalje -> itd.
- in tako naprej -> itn.
- in podobno -> ipd.
- stran -> str.
- število -> štev.
- številka -> št.
- približno -> pribl.
- delniška družba -> d. d.
- družba z omejeno odgovornostjo -> d. o. o.
- samostojni podjetnik -> s. p.
Najpogostejše napake pri okrajšavah:
- Stičnost ločil: pika je levostično ločilo, kar pomeni, da za vsako okrajšano besedo stoji presledek, zato pišemo univ. dipl. prof. in ne univ.dipl.prof. ali d. o. o. in ne d.o.o.
- Pri zloženkah okrajšane dele pišemo skupaj brez presledka, vendar ohranimo vezaj, če je ta uporabljen tudi pri neokrajšani besedni zvezi: ameriško-slovenski -> am.-slov.
- Pri okrajšavi besedne zveze samostojni podjetnik stoji med črkama presledek, pred njo pa vejica: Katja Bergles, s. p.
- Neenoten zapis: v enem besedilu najdemo dva načina zapisa okrajšave, na primer ing. ali inž. Pravilna sta oba, vendar je treba rabo v enem tekstu poenotiti.
- Št. in štev.: prvi zapis je okrajšava za številko, drugi pa za število.
- Nekatere okrajšave vedno pišemo samo skupaj: itd., ipd., npr., tj.
Kratice
Okrajšave je potrebno ločiti od kratic, pri katerih gre za ustaljene krajšave večbesednega imena. Po navadi so zapisane z velikimi črkami (NUK), z malimi črkami (sit) ali izjemoma mešano (BiH).
Kratice lahko prehajajo v lastna (takrat se pišejo z veliko začetnico: Unesco, Unicef) in občna imena ter jih kot taka (SIT -> sit) pregibamo kot druge samostalnike: Unicef, Unicefa, Unicefov itd.
Beremo jih kakor druge besede (TAM [tám]) ali jih črkujemo (s. p. [espé]). Izjemoma jih izgovarjamo tudi s tujimi črkami (BBC [bibisí]).
Sklanjanje kratic
Večina kratic je moškega spola (RS, NUK, SNG, OZN, UN, TAM). Sklanjajo se po prvi moški (kot korak – koraka) ali tretji moški sklanjatvi (z ničto končnico). Pri sklanjanju kratic po prvi moški sklanjatvi uporabimo stični vezaj:
- novinar BBC-ja/novinar BBC,
- sprememba DDV-ja/DDV,
- predstavnik OZN-a/predstavnik OZN; možen je celo zapis predstavnik OZN-ja, če kratico beremo kot: [oznja] nasproti [ozeena].
Kadar se kratice končujejo na nenaglašeni a, so ženskega spola in se sklanjajo po prvi ženski sklanjatvi kot lipa – lipe:
- NAMA − NAME,
- FIFA – FIFE,
- CIA − CIE.
Nekatere redke kratice so ženskega spola, tudi če se ne končujejo na nenaglašeni a. Te sklanjamo po prvi moški ali tretji ženski sklanjatvi, torej brez spremembe končnice:
- ZDA, ZDA, ZDA,
- SAZU, SAZU ali SAZU-ja (po prvi moški sklanjatvi).
Kot vidimo, pri okrajšavah in kraticah ni zmeraj enoznačnega pravila, pomembno pa je, da poenotimo rabo v enem tekstu. Pisanje včasih tako, drugič drugače je treba lektorirati.
21.01.2016 10:07
[...] 8. Okrajšave in kratice var a2a_config = a2a_config || {}; a2a_localize = { Share: "Deli", Save: "Shrani", Subscribe: "Naroči se", Email: "E-mail", Bookmark: "Zaznamek", ShowAll: "Prikaži vse", ShowLess: "Prikaži manj", FindServices: "Najdi storitev", FindAnyServiceToAddTo: "Dodaj v vse storitve", PoweredBy: " ", ShareViaEmail: "Deli z drugimi preko e-pošte", SubscribeViaEmail: "Naročanje preko e-pošte", BookmarkInYourBrowser: "V brskalniku dodaj med priljubljene", BookmarkInstructions: "Pritisni Ctrl+D ali ⌘+D za dodatek te strani med priljebljene", AddToYourFavorites: "Dodaj med priljubljene", SendFromWebOrProgram: "Pošlji iz kateregakoli email naslova ali programa za pošiljanje elektronske pošte", EmailProgram: "E-mail program" }; a2a_config.linkname="Najpogostejše pravopisne napake"; a2a_config.linkurl="http://digitpen.blog.siol.net/2013/05/21/najpogostejse-pravopisne-napake/"; a2a_config.no_3p="false"; Objavil Katja Bergles Zapisano pod: Slovenski pravopis Brez komentarjev » [...]